Ankara Ankara güzel Ankara..:)

Ankara; çocukluk hayallerimin başşehri,
Ankara; uzun uzak yolculuklarımın mecburi durağı,
Ankara; İstanbul ile kıyaslanmayacak kadar değerliydi bir zamanlar..
Neden sonra değişti her şey! Ankara; soğuk ve oldukça soluk gelmeye başladı.
Bilmiyorum..Ama Ankara'yla aramdaki muhabbeti özlüyorum..
Üniversite yıllarımda Konya'dan Trabzon'a tatil için giderken, otobüsüm AŞTİ'de durduğu zaman, valizimi alıp Ankara'ya karışmak isterdim. Ankara'da inen yolcuları kıskanır, gittiğim yerin Ankara olduğunu hayal ederdim. Lakin otobüsüm Samsun yoluna doğru yönelince, Ankara'ya veda şiirleri geçirirdim içimden, sonra Elmadağ ve geriden gözyaşı döken yarim olurdu Ankara...
2004' te İstanbul'a geldiğimde; "İstanbul arkamdan bakar, gönlüm Ankara'ya kayar" gibi fazlaca mütevazı (!) bir cümle ile başlayan bir şiir yazdığımı hatırlıyorum. Ne kadar önemliymişim kendimce, baksanıza İstanbul bile arkamdan bakakalıyor :)
Aradan onca zaman geçti, Ankara'nın bendeki büyüsü bozuldu.
Şimdilerde Ankara; yılda bir eşimin ailesini ziyarete gittiğimiz bir iç anadolu şehri, başkaca bir şey de çağrıştırmıyor nedense...Ama Yılmaz Erdoğan ne zaman "Ankara" şiirini okusa, yine o eski Ankara muhabbetini özlüyor ve şiiri ben yazmışım, bir zamanlar Ankara'da yaşamışım gibi hüzünleniyorum..Deli miyim neyim!
Ankara anılarıma son verip asıl konuya döneyim yoksa söz uzadıkça uzayacak :)
Ankara'ya son gidişimizde Altındağ Belediyesi' nin restore ettirdiği Hamamönü'ne de gittik. Evler ve sokaklar tarihe uygun şekilde yenilenmiş, çer çöp temizlenmiş, çok da güzel olmuş. Sizinle paylaşmak istedim.

Ankara / Hamamönü

Ankara / Hamamönü

Ankara / Hamamönü

 Orada Mehmet Akif Ersoy'un müzeye dönüştürülen evini de gezme fırsatı yakaladık.

Mehmet Akif Ersoy'un müzeye dönüştürülen evi

Mehmet Akif Ersoy'un kartviziti

Mehmet Akif Ersoy'un müzeye dönüştürülen evi
Bütüüüüün bu Ankara muhabbetinden sonra size tavsiyem; Ankara'ya yolunuz düşerse Hamamönü' ne uğrayınız, sokaklarında geziniz, saat kulesinin önünde fotoğraf çektiriniz ve son olarak da Mehmet Akif'in evine uğramadan dönmeyiniz :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder