Tiran'da..

Tiran'ın şehir merkezinde gezilebilecek yerler oldukça az. Şehir planlama anlamında Türkiye'nin oldukça gerisinde bir memleket. Var olan yeşil alanlar temiz tutulmuyor, yeni yaşam alanları, parklar, bahçeler vs yapmak yerine ucube gibi, asla başladığı şekilde bitmeyen binalar dikiliyor! Bunun yanında şehir merkezi dışında kırsal alanda güzel yerler yok değil, keşfedebildiğimiz görülmeye değer mekanların fotoğraflarını paylaşacağım burada! Belli mi olur, belki bir gün yolunuz düşer, yabancılık çekmeyesiniz diye:)
Tiran merkezine 15-20 dk mesafede içinde yürüyüş parkurlarının olduğu yapay bir göl var. Günün hangi saatinde giderseniz gidin Tiran halkının çoğunun o anda orada olduğunu düşünürsünüz, parkurlar her daim yürüyen, koşan insanlarla doludur. Sözün özü; Tiran milleti çok sporsever insanlardır :)
Parkurdan bir iki resim ekleyeyim de fikriniz olsun..

Göl kenarındaki yürüyüş parkuru..
Parkur içindeki orman..
Tiran'da Dajti denilen teleferikle şehri tepeden görebilecek bir noktaya çıkabilir, çıktığınız noktada üst kısmı 360 derece dönebilen bir cafede makiato içebilir ve güeşin batışının oluşturduğu güzel manzarayı izleyebilirsiniz. Benim gibi yükseklik korkunuz var ise, zirveye çıkarken ve oradan inerken kalbiniz hızla çarpabilir, ama sorunsuz güvenli bir yolculuktan sonra tekrar çıkmayı bile isteyebilirsiniz.

Dajti Teleferiku
Dajti Teleferiku
Yürüyebileceğimiz ender yollardan birisi..
Veee Tiran'da akşam vakitleri..
Veee Tiran'da akşam vakitleri..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder