TV Dizileri ve Kültürümüzden Yansı-ma-yanlar!

Türk televizyonlarında hergün onlarca dizi yayınlanıyor. Türk halkının dizi izleme oranını bilemem ama kendi çevremi gözleyerek şunu söyleyebilirim; hepimiz çok izleyici insanlarız!
İzlemeyi seviyoruz, ki bunu sürekli televizyon izleyen insanları gözeterek söylemiyorum, televizyon bağımlısı olmadığım hatta evimde televizyon olmadığı halde, haftada üç-dört dizi izliyebiliyorum!

Eskiden beri, izlediğim dizilerin 'Biz'i ne kadar yansıttığı onları izlemem için ayırıcı bir neden olmuştur!
Öyle ki, gerçek hayata dayanmayan, kültürel, geleneksel değerlerimizi yansıtmayan, ister konusu olsun ister görsel detaylar olsun, Anadolu'dan kopuk diziler ilgimi çekmiyor.
Son dönemde ise TV dizilerindeki bazı detaylar, kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması konusunda-yeni neslin televizyon bağımlısı olduğunu düşünürsek- beni epey düşündürüyor!
Dizilerde; lüks evlerde yaşayan insanlar, lüks şirketlerinde çalışıyor,  para içinde yüzüyor, süperlüks arabaları ile ortamlarda boy gösteriyor, akşamları yemeklerini lüks rentoranlarda yiyor, lüks içinde yüzüyor ve hiçbir şeyden doymuyor!
Bu insan tipi mutluluğu parada bulamadığı halde daha çok para, daha çok şan-şöhret için önüne geleni harcıyor!
Eğlenmiyor, gezmiyor, gülmüyor!
Temizliğini başkaları yapıyor, yemeğini başkaları pişiriyor, çocuğunu başkaları bakıyor, evine kırk yıllık Avrupalıymış gibi ayakkabı ile girip çıkıyor (ki bu durum dizilerde beni en çok sinirlendiren detaylardan biridir) ..vs vs vs.
Bu diziler Türkiye'de yayınlanıyor, bu dizileri Türk halkı izliyor...
Sanki hepimiz cam fanuslarda doğmuşuz gibi, sanki hepimizin çocukluğu yazın adalarda kışın yalılarda geçmiş gibi, sanki ninelerimiz dedelerimiz çarık giymemiş gibi, sanki bayramlarımız yokmuş, biz hiç aile olamamışız, hiç köylerde tezek yakmamışız, çocukken sokaklarda top oynarken üstümüzü başımızı batırmamışız gibi.. Sanki hep kolejlerde okumuşuz, hepimiz birkaç  yabancı dil biliyormuşuz gibi..
Hiç çay içmezmişiz, hep kafe içermişiz gibi..
Hiç Anadolulu olmamışız hep Avrupalıymışız gibi...
Dizilere bakarsanız öyle!


Ama gerçek hayatta biz; eğlenmeyi de ağlamayı da seven, kendi fıkralarımıza gülen, kendimizle dalga geçmesini bilen, yemeğimizi kendimiz pişiren, çocuklarımızı başkasına emanet edemeyen, bayramlarda büyüklerini ziyaret eden, milli ve manevi değerlerine bağlı, tam da dediğim gibi kendimize özgü insanlarız!

Buna rağmen neden dizilerde hala Anadolu insanından kopuk hayatlar sergileniyor anlamak mümkün değil!
Söyler misiniz bizim geleneğimizde eve ayakkabı ile mi girilir? Ya da şöyle sorayım hangi Anadolu şehrinde insanlar evlerine ayakkabıları ile girer? Kimse! Peki öyleyse bu aldatmaca niye ve kime? Nedir bu, medeniyet mi, batılı olmak mı?
 Bu mudur sosyal mesajımız:
-O kadar batılıyız ki evlerimizde ayakkabı ile dolaşabiliyoruz!
Oysa biz yıllar önce öğrendik şeklen batılı olamayacağımızı, kültür ve geleneğimiz olmadan içi boş bir medeniyetin bize yaramayacağını!
Bu yüzden bizi bize aslında başkaymışız gibi göstermeye çalışan dizi, program...vs'nin oluşturmaya çalıştığı kültür erozyonundan uzak durmak lazım belki de!
Ayrıca izlediğimiz ne olursa olsun analiz yapabilmek gerekir! İzlediğimiz programlardan kazanımımız nedir, bize anlatılmak istenen nedir...vs
Bu dizi furyasının gelecek nesiller üzerinde kültürel yozlaşmaya neden olmamasını umut ediyorum!

Bütün bunların yanında takdir ettiğim tek tv kanalı TRT 1 ve programlarıdır!
Özellikle son dönemde TRT 1'de gözüme çarpan birçok dizide "Anadolulu"luk vurgusu yapılıyor.
İnsanlar evlerine girerken ayakkabılarını çıkarıyor, aile bağlarına önem veriliyor, mahallelerinde mütevazi evlerde yaşıyor, alışverişlerini  AVM'lerden değil mahalle bakkalından yapıyor ,ülkemizin bütünlüğüne sahip çıkılıyor , manevi değerlerimize yer veriliyor ki bunu uzun süredir başka dizilerde görmüyorduk!
Bu yaklaşımından dolayı uzun süredir başka kanala ihtiyaç duymadan programlarını zevkle takip edebiliyorum!
Sanırım özel kanalların da sorunlu yayıncılıktan sorumlu yayıncılığa doğru ilerlemesi ve toplumun aslında ne izlemek istediğini görmesi gerekiyor.

7 yorum:

 1. güzel bi konuya değinmişsiniz,diziler reyting kaygısıyla çarpıtılıyo ve gelenekselin ötesinde batı özentisi bizim toplumsal yapımız kültürümüzle uzaktan yakından ilgisi olmayan şeyler gösteriliyo bu adeta bizim kültürel yapımıza bir saldırı gibi...

  YanıtlaSil
 2. Günaydın

  Yaptığın tespitler çok doğru. Belki özeniyoruz öyle bir hayata ve bunu da izleyerek tatmin oluyoruz. Kim bilir??

  Ama sana sonuna kadar hak veriyorum bizim kültürümüzden çok ayrı..

  :)

  YanıtlaSil
 3. çok hoş, çok güzel paylaşımlar;
  eklediğin görsel çok gerçek, bayıldım.

  YanıtlaSil