Medya Yalanları!

Medya, fitnebaz bir komşudur mahallemizde! Mahallede baskı oluşturan, sonra da bu baskıyı kınayan işini bilir bir hanedir!
Çelme takıp düşürdüğü insanı “Ayağı takılıp nasıl da düştü!” diye manşetine taşır, biz ise gerçekleri gördüğümüz halde eğer bu habere inanmak işimize geliyorsa, ne gördüğümüze değil de medyanın ne söylediğine inanırız ve gerçeğe kaparız gözlerimizi!
Medya, uyku gözlüğümüzdür bizim!
Zaten eleştiri mekanizması kısıtlı olan insanı ikna etmek için önüne altın tepsilerde nedenler sunar medya!
“Bizi izleyin ve desteklediğiniz fikrin her türlü karalamadan nasıl da bir çırpıda sıyrıldığını görüp rahatlayın” der! Başka medya organlarını izleyip kafamızı yormaya, farklı görüşleri dinleyip canımızı sıkmaya  gerek yoktur. Öyleyse fikrimize en yakın medya organlarını izler, dinler, okur ve sonsuza dek mutlu yaşarız!
Bu seçimimizle her derde bir kılıf bulunur, her iddiaya bir hırka dokunur, örülür, kesilir , biçilir ve medya, gündemi sizin mutlu olacağınız yönde şekillendirir..
Yaşasın kendimizi kandırabilme özgürlüğümüz.!
Medya abartır, acite eder ve insanların kafalarına girer, bize gerçekleri değil neyin gerçek olduğunu sanmamızı söyler.
Medya bize durmadan yalanlar anlatır; resimdeki adamın gözlerinin rengi belli olmadığı halde, “bu adamın gözleri maviiiii” diye haykırır. Bunun doğru olup olmadığı önemli değildir. Önemli olan bizi bu habere inandırmasıdır. Bir kere inandık mı  başkalarının çıkıp da bize resmin gerçek halini göstermesi ve adamın gözlerinin gerçekten mavi olmadığını görmemiz bir şeyi değiştirmez! En acısı da budur belki, ikna edilmiş kitleler olarak kendi gözlerimize dahi inanmayız!  
Aslında kendi tercihimiz gibi görünen binbir kanalıyla düşüncelerini beynimize akıtan bir makinedir medya!
Biz ise kendi irademizle hareket ettiğimizi iddia etsek bile o makinenin elindeki modern kuklalar olmaktan ileriye gidemeyiz.
Bu kısır döngü içinde bizim yapmamız gereken , bilgiye ulaşabileceğimiz tüm medya organlarını gözden geçirmek olmalıdır. Her türlü enformasyona eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşmalı ve tarihten de dersler alarak ulaştığımız bilgileri değerlendirmeliyiz. Çünkü; insanlar tek tip medyadan haber almaya devam ettiği sürece; zamanın değişmesi, teknolojik olarak ilerlememiz bizi “doğru bilgi ve haberlere” ulaştırmakta başarılı olamaz, neyin gerçek neyin ise kurmaca olduğunu anlamamız için medyayı çok yönlü takip etmemiz gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder